• Klientidele
;

Riigid ja kuurordid - AÜE | TUI.EE

Huvitavaid fakte AÜE kohta:

Kirjeldus

Araabia Ühendemiraadid (AÜE) on liitriik, mis koosneb seitsmest emiraadist. Igaüks neist on absoluutse monarhiaga täieõiguslik riik. Vaatamata sellele juhib AÜE´d üks president, kelleks traditsiooniliselt peetakse Abu Dhabi, riigi suurima emiraadi valitsejat (emiiri). AÜE pealinnaks on juba eelnevalt mainitud emiraadi samanimeline pealinn Abu Dhabi.

Emiraatide nimekiri tähestiku järjekorras: Abu Dhabi, Ajmān, Dubai, Ra's al-Khaymah, Umm al-Qaywayni, Al-Fujayrah, Ash-Shāriqah.

AÜE on väga kõrgelt arenenud majandusega riik. Selle baasiks on toornafta ja maagaas ning nende ümbertöötlemine, millest saadud tulu on aastakümneid edukalt investeeritud tööstusesse, põllumajandusse, turismi ning kaubandusse. Tänasel päeval on riigis 9 vabamajanduspiirkonda, mis meelitab ligi välismaiseid ettevõtteid, kuna siin puuduvad maksud ning tollimaksud.

AÜE´s on muljetavaldavad, suursugused mošeed, modernsed pilvelõhkujad, luksuslikud hotellid, kunstsaared, palmipuud ja palju muud. Emiraatidesse sõidetakse muinasjutulikult puhkama, suurepäraselt ostlema ning saama unustamatuid muljeid.

Lisainfo

AÜE asub Araabia poolsaare edelaosas ja piirneb Pärsia ja Omaani lahega. Loodes piirneb see Katariga, idas Omaani sultaniriigiga (AÜE territooriumil on Musandami poolsaar, mis kuulub sultanaadile) ja lõunas Saudi Araabiaga. Vaatamata sellele, et riik ei ole suur, on selle territooriumil väga mitmekesiseid maastikke: hiiglaslike luidetega kõrbed, rohelised oaasid, erivärviliste setetega mäed, avarad tasandikud, maalilised korallrifid ja lumivalged liivarannad.

AÜE geograafia arvudes:
- Territooriumi pindala – 83,559 km2.
​- Rannajoone pikkus – 700 km, millest 600 km on Pärsia lahe rannajoon ja 100 km Omaani lahe rannajoon.

Religioon

Enamus elanikkonnast on moslemid (96 %). Riigi ametlik religioon on islam. Dubais on kaks kristlikku kirikut – Neitsi Maarja (katoliku) ja Püha Kolmainsuse (konfessioonidevaheline).

Ajalugu

Alates XVIII sajandist olid endise AÜE territooriumid kontrollitavad Suurbritannia poolt. Siis olid need veel eraldi vürstiriigid. 1950-ndatel leiti regioonis suured naftavarud. See tekitas huvi välisinvestorites ja tõstis väga kohalike elanike elatustaset. Kuid regioon kuulus ikka veel Suurbritannia protektoraadile, mille vastu seisis Araabia riikide liiga ja püüdles enda rahva sõltumatuse poole. 1971. aastal viidi briti sõjavägi välja Suessi kanalist idapool olevatest rajoonidest. Samal aastal ühinesid kuus sõltumatut vürstiriiki (Abu Dhabi, Ajmān, Dubai, Umm al-Qaywayn, Al-Fujayrah, Sharjah) föderatsiooniks, mis sai nimeks Araabia Ühendemiraadid (AÜE). Seitsmes emiraat (Ra’s al-Chaima) ühines nendega 1972. aastal.


​Vabanemine langes AÜE´s kokku naftahindade tõusuga, see aitas uuel riigil kiiremini majanduslikult areneda ja tõstis väga selle poliitilist mõjuvõimu. Siiski andis peamise panuse riigi dünaamilise arengu heaks šeik Zayed bin Sultan Al Nahyan (sel ajal tuntud kui Abu Dhabi emiir), kellel õnnestus õigesti ühendada erinevad vürstiriigid ja muuta need üheks arenevaks riigiks. Temast sai esimene AÜE president. Kohalikud elanikud armastavad ja austavad šeik Zayed´i tänase päevani: siiamaani nimetavad nad teda lugupidavalt „Isaks“.

Kliima

AÜE kliima on kuiv, seal on ligikaudu 350 päikeselist päeva aastas. Vihma sajab harva, aga kui, siis kõige sagedamini öösiti, talveperioodil (veebruaris – märtsis).

Keskmine temperatuur päeval ulatub jaanuaris 24–26°С, suvel: 45–48°С, keskmine õhuniiskus on 50–60%. Parim aeg puhkamiseks on oktoobrist aprillini. Kuid ka suvel saab AÜE´s täitsa hästi puhata: hotellidesse on paigaldatud head konditsioneerid, vesi basseinides on spetsiaalselt jahutatav.

Pärsia lahe veetemperatuur ulatub suvel kuni 33°C ja üle selle, talvel ulatub see riigi lõunaosas kuni 22–24° C, põhjas võib see aga langeda isegi kuni 16°С.

Kõige õrnem kliima on Al-Fujayrah emiraadis, mis asub Omaani lahe ja India ookeani rannikul. Suvel ei ole seal palav, talvel on aga veidi soojem, kui terves ülejäänud riigis.

Pühad

Moslemid arvestavad aastat kuukalendri järgi, vastavalt millele on aastas 354 (355) päeva, see ei ühti Gregoriuse kalendriga. Moslemite pühad on „seotud“ kuufaasidega ja neil ei ole fikseeritud kuupäevi.

Religioossed pühad

- Arafati päev – arvatakse, et sellel päeval suureneb palju kordi tasu heategude eest ja karistus pattude eest.
- Īd al-Aḑḩā – ohverduspüha Mekasse palverännaku lõpu auks.
- Moslemite Uus aasta
- Prohvet Muhamedi sünnipäev (moslemite kolmanda kuu 12. päev)
- Laylat al-Miʿrāj (Prohveti ülestõus) AÜE´s on Laylat al-Miʿrāj tähistamisel kõige tähtsamateks lapsed, kes saavad sellel päeval palju maiustusi ja kingitusi.
- Ramadaan (moslemite üheksas kalendrikuu, kuukalendri järgi paastumiskuu). Ramadaani ajal on moslemitel keelatud alates päikesetõusust kuni päikeseloojanguni süüa, juua, suitsetada ja lõbutseda.
- Id al Fitr – taastumispüha (3–4 päeva möödumisel Ramadaanist). SRÜ riikides on see püha tuntud nimega Kurban-Bayram. Emiraatide elanikud lõbutsevad rahvuslike meelelahutuste ajal, külastavad lähedasi ja teevad neile kingitusi, samuti osalevad heategevusüritustel.

​Riigipühad

- Uus aasta – 1. jaanuar
- Rahvuslik AÜE päev – 2. detsember (sõltumatu AÜE riigi väljakuulutamine)
- Šeik Zayedi kroonimise päev – 6. august

Ametlikud puhkepäevad AÜE´s – reede ja laupäev.

Mida külastada?

Ostufestival
​Dubai ostufestivalist on juba saanud legend. Alates 90-ndate lõpust toimub see kaks korda aastas: talvel (jaanuaris–veebruaris) ja suvel („Suveüllatused“). See on suurte väljamüükide aeg, mil allahindlused on isegi kuni 70%. Dubais osaleb festivalil umbes 6000 kauplust ja mõnikümmend kaubanduskeskust. Isegi hotellid pakuvad suuri majutuse ja teenuste allahindlusi. Festivali ajal ja ka ilma selleta on Dubaist saamas suur meelelahutuskeskus. Igal pool helendavad reklaamtahvlid, puid kaunistatakse ilulampidega, restoranides ootavad külalisi parimad idamaised road. Veel on Dubai festival eriline suvel, siis on see parim koht perepuhkuseks. Kõige nooremate turistide jaoks on siin palju atraktsioone, meelelahutusplatse ja näidatakse võluvaid animatsioone.

Toidufestival
Toidufestival on Dubais mitte vähem populaarne üritus, kui legendaarne ostufestival. Tänu sellele „maitsvale“ pidustusele sõidab Dubaisse tuhandeid gurmaane ja köögimeistreid kogu maailmast. Enda roogasid pakuvad siin hindamiseks elitaarsed ettevõtted, kellel on Michelin tärnide autasud ja ka väikesed pererestoranid, võisteldes „parim parimate seas“ tiitli eest. Toidufestival kestab umbes 2 nädalat (veebruar–märts). Tuntud Euroopa ja Lähis-Ida köökide kokad jagavad festivali külaliste ja osalejatega enda kulinaarsete šedöövrite retsepte. Üritus toimub Beach Canteen rannikul, kus peale „maitsvate“ konkursside ja presentatsioonide toimuvad veel ka meelelahutusüritused täiskasvanutele ja lastele, kaasa arvatud spordivõistlused ja street-art festivalid.

Köök

Puhkuse ajal AÜE´s saad Sa maitsta kõige maitsvamaid idamaiseid toitusid: shaurmat, lambakotlette maitseainetega, kuulsat marineeritud lambaliha või veiseliha kebabi, liha maitseainete ja riisiga, hakklihakebabi („kofta“), küpsetatud lihapalle, küpsetatud liha assortiid, kohaliku pitsa varianti, („raisa“), aurutatud kana („al-mandi“) meega, vormirooga kanaga, vürtsikat kanarooga, vutiliha („samman“). Garneeringuks on riis ja salat värsketest aedviljadest.

Populaarsed desserdid: puding rosinate ja pähklitega, magus juustukook kreemiga, puding pistaatsiapähklitega, baklava, sõõrikud meega, šerbett.

Kohvi valmistatakse AÜE´s klassikalisel viisil ja valatakse traditsioonilistest kohvikannudest „dalla“ väikestesse pialadesse. On palju selle joogi liike, kuid kõige populaarsemaks jääb traditsiooniline must kohv, samuti hele aravia ja kohv kardemoniga.

Jootraha

AÜE`s ei ole jootraha kohustuslik. Kuid kui jääd teenindusega rahule, võib selle eest teenindajaid tänada. Mõningates restoranides on jootraha arvestatud hinna sisse (10–15 %). Lennujaama või hotelli kotikandjale võib jätta 5–10 dirhamit. Kohalikele taksojuhtidele ei ole kombeks jootraha jätta. 

Valuuta

Kohalik valuuta on dirham. Üks dirham – 100 filsi. Dirhami kurss dollari suhtes võrdub 3,67 dirhamit 1 ameerika dollari eest.

Kaupade eest tasutakse dirhamites, kuid paljud võtavad vastu ka dollareid, seda küll väikeste kaotustega ostjale. Igasuguse valuuta sissetoomine ja väljaviimine ei ole piiratud.

Pankade tööajad: alates laupäevast kuni kolmapäevani 08:00 kuni 13:00, neljapäeval 08:00 kuni 12:00. Mõned pangad töötavad 16:00 kuni 17:00. Valuutavahetuspunktid töötavad 08:00 kuni 13:00 ja 16:00 kuni 20:30.

​Paljudes hotellides, kaubanduskeskustes ja suurtes kauplustes saab tasuda American Express, American Card, Visa, Diners Club jt pangakaartidega.

Telefonid

Linnade suunakoodid ja kasulikud telefoninumbrid:

02 – Abu Dhabi, Mussafah
03 – Al Ain
04 – Dubai
06 – Ash-Shāriqah, Umm Al Quwain
07– Ra's al-Khaymah
070 – Khor Fakkan
09 – Al-Fujayrah
Kiirabi – 999
Politsei – 999
Päästeamet – 997
​Infoteenindus –180 või 181.

Keel

Ametlik keel on araabia keel. Laialt on levinud inglise keel.

Transport

AÜE´s on väga populaarne transpordivahend takso. Kõikidesse taksodesse on paigaldatud taksomeeter, sõidu alustamise tasu on 3,5 dirhamit, sõiduhinnaks on kuni 1 dirham 1 kilomeetri eest. Riigis on hea bussiühendus nii linnades kui ka emiraatide vahel. Kõige sagedamini kasutavad seda kohalikud mehed, kelle sissetulek ei ulatu keskmiseni, väga harva võib bussis kohata naisi. Reisimine taksoga on mugavam ja meeldivam.

Alates 2009. aastast on Dubais avatud metroo. Elektrirongid on metroos täielikult automatiseeritud. Kõikidesse metroopeatustesse ja rongidesse on paigaldatud konditsioneerid, seepärast on sealne temperatuur ligikaudu 20 °C.
Pileteid on kahte liiki: „one way“ ja „two way“ — sõitmiseks ühes ja kahes suunas. Hind sõltub vaguni tüübist ja sõiduajast. Metrooliin on jagatud sõidupiirkondadeks.

On olemas ka auto rentimise võimalus. Autot saavad rentida isikud, kes on vähemalt 21 aastased ja omavad vähemalt 1 aasta kehtivat rahvusvahelist autojuhiluba. Rendiettevõttes vormistatakse Sulle ajutine luba. Lühiajaline parkimine on tasuta, tunniajaline parkimine maksab kuni 2 dirhamit. Asulates on lubatud sõidukiirus 60 km/h, maanteedel 100 km/h.

​Kõikjale on paigaldatud kiiruskaamerad, mis fikseerivad sõidukiiruse ületamist. Trahvi suurus on kuni 100 dirhamit. Tõsise sõidueeskirjade rikkumise eest võetakse ära juhiluba, ametnikule altkäemaksu pakkumine on kriminaalkuritegu. Liiklusõnnetuse korral kutsu kohe politsei ja vormista selle kohta teade.

Ravi

AÜE-s on mitmed riiklikud haiglad ja polikliinikud, mille teenused vastavad kõrgeimatele rahvusvahelistele standarditele.

Apteegid on avatud kella 08.00-13.00 ja kella 16.00-21.00. Igas linnas on ööpäevaringselt toimiv apteek.

Kasulik info

AÜE´s ei ole kombeks süüa kõndides või seistes.

- Büroodes ja kauplustes pakuvad külalislahked peremehed Sulle kindlasti kohvi või teed. Sellisest pakkumisest on ebaviisakas keelduda. Joo ära kasvõi paar lonksu, selleks, et saaksid loobuda täiendavast portsjonist, õõtsuta tühja tassi või ütle „šokran“ (aitäh).

•- AÜE´s, nagugi teistes islamiriikides, ei tohi mööduda palvetavast inimesest eest, see on väga ebaviisakas.

- Kodu või mošee sissekäigu ees on kombeks jalanõud ära võtta.

- Koraan keelab alkoholi tarvitada. Kuid riiki saabunud välismaalastele on tehtud erand. Ainus koht, kus alkohol on keelatud eranditult kõigile, on Ash-Shāriqah emiraat. Kui turist ilmub avalikku kohta joonuna, võib teda oodata rahatrahv, arest või isegi riigist väljasaatmine.

- Rõivad ei tohi olla väljakutsuvad, eriti religioossete pühade ajal. On teatud kindlad rõivaste kandmise ja käitumise reeglid. Ujumistrikood, kaasa arvatud bikiine võib kanda rannas või hotelli basseini juures, kuid avalikes kohtades ei tasuks liiga napis riietuses käia. Eriti aktuaalne on see Ash-Shāriqah emiraadis, kus seadused on selles suhtes kõige rangemad.

Reisid AÜE:

Abu Dhabi

Abu Dhabi on Araabia Ühendemiraatide suurim ja rikkaim emiraat, kus asub samanimeline emiraatide pealinn. Siin on hiiglaslik lõbustuspark Ferrari, F1 sõidurada, paleed ja mošeed, mille ehitamiseks kulutati miljoneid dollareid.

Ajman
AÜE väiksem emiraat - Ajman - asub 30 min. autosõidu kaugusel Dubai lennujaamast. Ajmani kuurort sobib mõõdetud, rahuliku ja eraldiseisva puhkuse jaoks, et nautida rahulikku elustiili, mida ümbritsevad palmipuud ja lumivalged rannad.
Dubai

Dubai – suurim Araabia Ühendemiraatide linn, samanimelise emiraadi administratiivkeskus. Asub Pärsia lahe kaldal. Üks maailma populaarsematest turismi sihtkohtadest

Fujairah
Fujayrah (või Al-Fujayrah) on riigi kõige noorem emiraat. Kuni 1953. aastani kuulus see Sharjah koosseisu. Fujayrah on omamoodi unikaalne. Esiteks on see riigi ainus piirkond, millelt on ligipääs India ookeanile.
Ras Al Khaimah
Ras al Khaymah on kõige põhjapoolsem AÜE emiraat. See asub Pärsia lahe rannikul ja kirdest ning lõunast lahutab seda mäestik Omaanist.
Sharjah
Üks kuulsamaid Araabia Ühendemiraatide kuurorde - Sharjah - on suuruselt kolmas emiraat, mida iseloomustab konservatiivsus ja ranged korraldused, mis sisaldavad ranget "kuiva seadust". Aga seal on palju muuseume, galeriisid, teatrit.
Umm Al Quwain
Um Al Quwain on väga kontrastne. Kitsad tänavad lähevad sujuvalt üle laiadeks kivisillutisega promenaadiseks, majesteetlikud mošeed seisavad väärikalt kõrvuti kõrguvate ultramoodsate hotellihoonetega, samuti nagu eksootilised elamused kaamelijooksust hajuvad mõnusaks lõõgastavaks olemiseks õhtutee või kohvilauas.
Abu Dhabi

Abu Dhabi on Araabia Ühendemiraatide suurim ja rikkaim emiraat, kus asub samanimeline emiraatide pealinn. Siin on hiiglaslik lõbustuspark Ferrari, F1 sõidurada, paleed ja mošeed, mille ehitamiseks kulutati miljoneid dollareid.

AÜE
Riigid / kuurordid
Me kasutame küpsiseid. Kasutades meie veebilehte, nõustute küpsiste kasutamise eeskirjadega: Cookie policy